Babam ve Oğlum’un ‘Deniz’i Ege Tanman’ın acı tesadüfü: “Acılı sahne kaderim oldu”

Ege Tanman, 2000’li yılların ilk dönemlerinde yayınlanan ‘Kınalı Kar’, ‘Acemi Cadı’ ve ‘Bez Bebek’ gibi yapımlarda canlandırdığı karakterlerle dönemin çocuk yıldızıydı.

2005’te vizyona giren ‘Babam ve Oğlum’ filminde canlandırdığı ‘Deniz’ rolüyle milyonları ağlattı.

Senaristliğini ve yönetmenliği Çağan Irmak’ın yaptığı filmde Çetin Tekindor, Fikret Kuşkan, Hümeyra, Tuba Büyüküstün ve Binnur Kaya ile rol alan Ege Tanman ile buluştuk.

HaberTürk’e konuşan Egen Tanman, oyunculuk kariyeri ve yaşadığı acı tesadüfü de anlattı.

KREŞTEN OYUNCULUĞA

2002’de yayınlanan ‘Kınalı Kar’ ile ilk kez ekranlarla tanışan Ege Tanman, “5 yaşındaydım. Oyunculuğa dair herhangi bir ilgimin ve hedefimin olabileceği bir yaşta değildim. Bursalıyım. ‘Kınalı Kar’ da Bursa’da çekiliyordu. Annemin müdür olduğu kreşten dizide rol alması birkaç çocuk istediler. Annem ile babam ‘Ege için güzel bir anı olur’ diye düşündü. Seçmeleri kazandım ve dizinin başrolünde olan Emrah ve Özlem Conker’in çocuğu olarak diziye girdim. Böylelikle oyunculuğa başladım” dedi.

‘Kınalı Kar’da 50 bölüm rol alan Ege Tanman, “Çocuk yaşta çok iyi bir tecrübe kazandım, bir akademi gibi oldu bana. Çünkü usta oyuncularla aynı seti paylaştım. Sektörün en zor zamanları olabilir. Cumalıkızık köyünde çekiyorduk diziyi. Bir soba başında bütün oyuncular ısınmaya çalışıyordu” ifadelerini kullandı.

Ege Tanman, 2005’te gösterime giren ‘Babam ve Oğlum’ ile hayatının değiştiğini söylüyor. Dönemin çocuk yıldızı, aslında ilk elemeleri geçememiş. Babasının Çağan Irmak’a attığı e-mail sonrasında usta yönetmenle görüşme fırsatı bulmuş.

“SADECE SAHNELERİMİ DEĞİL, TÜM SENARYOYU EZBERLEDİM”

Ege Tanman şunları söyledi: İstanbul’a gidip Çağan Irmak ile görüştük. Rol için ölçülerimi aldılar fakat başka biri seçildi. Benim yerime seçilen çocuk ezber yapamayınca, beni yeniden aradılar ve filme dâhil oldum. Oyuncu koçum Hasibe Eren ile çalıştım. Sadece kendi sahnelerimi değil, bütün senaryoyu başından sonuna kadar ezberledim.

25 yaşındaki Ege Tanman, sözlerini; “Babam ve Oğlum’ hem senaryosuyla hem de kadrosuyla çok özel projeydi ve ortaya da çok özel bir iş çıktı. Çetin Tekindor ve Fikret Kuşkan ile karşılıklı oynamak başlı başına zaten bir eğitimi de beraberinde getirdi. İkisinden de çok şey öğrendim” şeklinde sürdürdü.

“KENDİ YAZDIĞIM SENARYOYU YÜZÜME VURDU”

Ege Tanman, ‘Babam ve Oğlum’un setinde unutamadığı bir anısını da paylaştı: Senaryoya bütünüyle hâkimdim. Dedemin bana kamera hediye ettiği bir sahne vardı. Orada Çağan Ağabey, göz kırpmayarak gülümsememi söylemişti. Fakat daha önceki sahnelerde Deniz’in tek gözünü kırpamadığına dair bir notu okumuştum. Ben de ‘Deniz daha önce göz kırpmayı bilmiyordu, iki gözünü birden kapatıyordu’ dedim. Çağan Irmak durdu ve ‘Küçücük çocuk kendi yazdığım senaryoyu yüzüme vurdu. 5 dakika mola’ dedi. İşimi bu derece sahiplendiğim için de mutlu oldu tabii…

ACI TESADÜF

Son olarak ‘Leyla ile Mecnun’ dizisinde rol alan ve Kadıköy’de yaşayan Ege Tanman, geçtiğimiz yıl aralık ayında babasını mide kanserinden kaybetmiş. Tanman, “Babam vefat etmeden hemen önce ciğerleri su toplamış ve yoğun bakıma alınmıştı. ‘Babam ve Oğlum’daki rolümde de babamın ciğerleri su topluyordu. Filmdeki o acılı sahne kaderim oldu” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x