Özgür Özel: “Bu Belediyeleri Elbette İstanbul’da Sadece CHP’lilerin Oylarıyla Kazanmadık.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İstanbul’da; “Bu belediyeleri elbette İstanbul’da sadece CHP’lilerin oylarıyla kazanmadık. Ekrem Başkan’ın tanımıyla ‘İstanbul ittifakı’nın oylarıyla kazandık. İttifak ortaklarımız var, gönül birlikteliğiyle bizimle birlikte olanlar var ama görüyoruz ki İstanbul’da bu birliktelik İstanbul’a iyi geldi, hepimize iyi geldi. Türkiye’de önemli birliktelikler yapıldı. O sürece katkı sağlayan, geçmiş dönemde genel başkanlığımızı yapan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na buradan bir selam ve teşekkür iletelim. Onunla birlikte bu iradeyi ortaya koyan Sayın Meral Akşener Hanımefendi’ye, o dönemdeki ittifak ortaklarımıza ve bundan sonra -belki kelime yoruldu, belki çok kalabalık, belki kulağa, zihne ağır geliyor- artık ittifak yerine bu yerel seçimlerde örgütlerimizin, teşkilatların önerileriyle en doğru iş birliklerini yaparak; bizim kazanacağımız, sizin kazanacağınız, Türkiye’nin kazanacağı ama rantın ve rantçıların kaybedeceği bir süreç için önümüzdeki süreçte birbirine saygılı, birbirinin hakkını, hukukunu gözeten ve birbirine kazandıran, Türkiye’ye kazandıran ama Türkiye ve İstanbul üzerinde eski günlerini arayanların, helikopterle gezip yabancı ülkelere Katar’a, Birleşik Arap Emirlikleri’ne kupon arsa pazarlayanların yerine milletin parasını millete harcayanların yeniden yetkilendirileceği bir süreci yaşayacağız” dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP’nin 81 il başkanıyla birlikte Büyükdere Atatürk Fidanlığı’nın açılış törenine katıldı. Burada konuşan Özel, şunları söyledi:

“100 YIL ÖNCEKİ BÜYÜK VİZYONU TAKİP EDİP BURAYI KENTE KAZANDIRAN, EKREM İMAMOĞLU’NUN ÖNEMLİ ŞEHİRCİLİK VİZYONU VAR”

“Bugünün bir başka anlamı var benim için, herkesin dikkatini çekmemiş olabilir, benim için çok özel bir gün. CHP’nin Genel Başkanı sıfatıyla bu benim katıldığım ilk açılış töreni. Elbette bir ilk olacaktı, bir yeri açacaktık. Bir bina açabilirdik, bir hizmet binası olabilirdi. Ama o kadar gönlüme göre oldu ki… Açacağımız yer, bir kere bir emanet. Atatürk’ten emanet, adında Atatürk var. Açacağımız yer öyle beton değil, bir fidanlık. Açacağımız yerin içinde bir okul var. Atatürk’ün o büyük, 100 yıl önceki vizyonunu devam ettirerek yine bir bahçıvanlık okulu var. İçinde bir kreş var, CHP’nin kadını sosyal hayata, çalışma hayatına katılması için. Ayrıca çocuğun erken yaşta eğitimi için olmazsa olmaz görüldüğü çok çağdaş bir hizmet var. Meslek edindirmeye yönelik İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) gurur duyduğumuz bir hizmet alanının burada da bir şubesi var. Doğa için geri kazanılmış bir yer var. ve uzun yıllar süren bir mücadelenin sonunda -biraz önce Sarıyer Belediye Başkanımız içeride anlattı- ‘Buraya bir şeyler yapalım. Gelin, size de belediye binası yapalım. Biz de burayı imara açalım, rıza gösterin’ deyip uzun süre belediye meclis üyelerimizin, başkanımızın, örgütümüzün burada gösterdiği bir direnç var. ve o 100 yıl önceki büyük vizyonu takip edip burayı kente kazandıran, burayı yeniden fidanlık yapan, az önce saydığım tüm alanları kente kazandıran Ekrem İmamoğlu’nun önemli şehircilik vizyonu var. Hepsini tebrik ediyorum.

“180 BİN METREKARE YEŞİL ALAN, 250 BİN METREKARELİK BİR ALANI, KAMUNUN ÜSTÜN YARARLANIMINA SUNUYORUZ”

81 il başkanının bir açılışa katıldığı da herhalde daha önce olmadı. Bu açıdan il başkanlarım için de anlamlı. Onlar gittikleri her yerde, zaten CHP belediyeciliğini anlatmaya ve bunun kendi illerine, ilçelerine, beldelerine de taşınmasına katkı sağlamaya gayret gösteriyorlar. Önümüzde yerel seçimler var. bu yerel seçimlerde şöyle bir hissiyatın hakim olacağını görüyorum, umuyorum ve bundan heyecanlanıyorum. Daha önce bize, Ekrem Başkan’a, İstanbul’daki 14 ilçe başkanımıza, Türkiye’deki 247 belde, ilçe, il belediye başkanımıza; CHP’li belediye başkanlarına oy verenler şu hissiyatta bulunacaklar: ‘Yine vereyim. İyi ki vermişim, mesela bu alana villa yapmadılar, AVM yapmadılar, fidanlık yaptılar, helali hoş olsun’ diyecekler. 180 bin metrekare yeşil alan, 250 bin metrekarelik bir alanı, kamunun üstün yararlanımına burada sunuyoruz.

“CHP’Lİ BELEDİYE BAŞKANLARINA OY VERENLER, VERDİKLERİ OYUN KARŞILIĞINI BETON OLARAK, ÇARPIK YAPILAŞMA OLARAK DEĞİL; 4 BİN 100’ÜN ÜZERİNDE PARK OLARAK, AĞAÇ OLARAK, OKSİJEN OLARAK ALDILAR”

Peki Türkiye’de ne oldu? 247 belediye başkanımız, seçildikleri günden bugüne kadar 4 bin 106 tane park açtılar. CHP’li belediye başkanlarına oy verenler, verdikleri oyun karşılığını beton olarak, çarpık yapılaşma olarak değil; 4 bin 100’ün üzerinde park olarak, ağaç olarak, oksijen olarak aldılar. Belediye başkanlarımızın onlara teşekkürü böyle oldu. Tüm engellemelere rağmen çok önemli işler yaptılar, yapmaya devam edecekler. Bundan önceki süreçte oy verenleri pişman etmedik. Önümüzdeki haftalarda, kamuoyunun da göreceği memnuniyet anketlerimizi yapıyoruz. ve CHP’li belediye başkanlarının dokundukları her yerde, temas ettikleri her alanda eskiye göre daha yeşil, daha çok insana dokunan, daha çok çocuğu gören, kadına saygılı, kadını kent hayatına katan etkili projeler, önemli işler yapıldı. Bunların sayısının artması, bundan sonraki süreçte bu hizmetlerin bundan önce ulaşamadığı yerlere ulaşması, daha çok CHP’li belediyeyle mümkün olacak.

“BU BELEDİYELERİ ELBETTE İSTANBUL’DA SADECE CHP’LİLERİN OYLARIYLA KAZANMADIK. İTTİFAK ORTAKLARIMIZ VAR. GÖRÜYORUZ Kİ BU BİRLİKTELİK İSTANBUL’A İYİ GELDİ”

Bu belediyeleri elbette İstanbul’da sadece CHP’lilerin oylarıyla kazanmadık. Ekrem Başkanın tanımıyla ‘İstanbul ittifakı’nın oylarıyla kazandık. İttifak ortaklarımız var, gönül birlikteliğiyle bizimle birlikte olanlar var ama görüyoruz ki İstanbul’da bu birliktelik İstanbul’a iyi geldi, hepimize iyi geldi. Türkiye’de önemli birliktelikler yapıldı. O sürece katkı sağlayan, geçmiş dönemde genel başkanlığımızı yapan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na buradan bir selam ve teşekkür iletelim. Onunla birlikte bu iradeyi ortaya koyan Sayın Meral Akşener Hanımefendi’ye, o dönemdeki ittifak ortaklarımıza ve bundan sonra -belki kelime yoruldu, belki çok kalabalık, belki kulağa, zihne ağır geliyor- artık ittifak yerine bu yerel seçimlerde örgütlerimizin, teşkilatların önerileriyle en doğru iş birliklerini yaparak; bizim kazanacağımız, sizin kazanacağınız, Türkiye’nin kazanacağı ama rantın ve rantçıların kaybedeceği bir süreç için önümüzdeki süreçte birbirine saygılı, birbirinin hakkını, hukukunu gözeten ve birbirine kazandıran, Türkiye’ye kazandıran ama Türkiye ve İstanbul üzerinde eski günlerini arayanların, helikopterle gezip yabancı ülkelere Katar’a, Birleşik Arap Emirlikleri’ne kupon arsa pazarlayanların yerine milletin parasını millete harcayanların yeniden yetkilendirileceği bir süreci yaşayacağız.

“BÜTÜN TÜRKİYE’DE HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK”

Söylenecek çok söz ama yapılacak çok iş var. İl başkanlarım; yolunuz açık olsun. Nasıl gördüyseniz, nasıl biliyorsanız öyle anlatın. Sizin emeğinizle sosyal demokrat belediyecilik, tüm Türkiye’ye daha çok yayılacak. ve Ekrem Başkanın dediği, İstanbul’da oldu, olmaya devam edecek. ve bütün Türkiye’de her şey çok güzel olacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x