Kurultaydan sonra sıkıyönetim kararı

MEHTAP GÖKDEMİR/ANKARA- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu önceki gün İstanbul’da özel bir toplantı yaptı. Dar kapsamlı yapılan toplantıya 2019’da partisinin İstanbul’da belediye başkanı adayı olan 12 kişilik bir ekip katıldı. Kılıçdaroğlu toplantıda, “Siz toplumun içindesiniz, ne oluyor, ne bitiyor, bazı tedirginlikler var, bunları siz de hissediyor musunuz? Mahallelerde durum nedir? Size de aynı şeyler geliyor mu?” diye sordu. Edinilen bilgiye göre CHP lideri, medyada ve sokakta yapılan “Ne olacak partinin durumu” tartışmalarına işaret ederek, “Medyada her gün parti tartışılıyor. İster istemez insanları da etkiliyor. Siz bu işe nasıl bakıyorsunuz, nasıl görüyorsunuz, nedir durum mahallelerde” diye sordu. Kılıçdaroğlu, bir an önce parti içindeki tartışmaların sonlandırılmasını, kurultaydan sonra herkesin seçime odaklanması gerektiğini ifade etti.

Medyada tartışma yok

Kılıçdaroğlu konuşmasının devamında, parti içi tartışmaların televizyonlarda yapılmaması gerektiğine işaret ederek şunları söyledi: “Parti televizyonlarda tartıştırılmamalı. Kurultaydan sonra hiç kimse partiyi medyada tartışamayacak. Tartışan direkt disipline sevk edilecek. Tabii ki yetkili kurullar tartışabilir, partide sorumluluk taşıyan insanlar tartışır, ama önüne gelen partiyi tartışıyor. Bunu sileceğiz, bunu kaldıracağız.”

Kılıçdaroğlu’nun ayrıca “değişim” konusunda da “Yeri ve zamanı geldiğinde hepimiz değişeceğiz. Herkes değişmek zorunda. Zaten her gün değişiyoruz” dediği belirtildi. 

Ekrem Başkan uyarısı

Toplantıda İstanbul İl Başkanlığı’na aday olan Özgür Çelik ve Cemal Canpolat ile yaptığı görüşmelerden bahseden Kılıçdaroğlu, adaylara “Hanginiz kazanırsanız Ekrem Başkan’ı buranın belediye başkanı yapmak için, onu kazandırmak için elinizden geleni yapacağınıza inanıyorum” dediğini de anlattı.

‘Bazı şeylerden rahatsız’

Toplantıya katılan partili, Milliyet’e, “Genel Başkanımız bazı şeylerden tabii ki rahatsız. Özellikle derin siyaset yapan partili büyüklerimizin partimizle ilgili bazı konuşmaları ister istemez o da tedirgin oluyor, rahatsız oluyor, partiye zarar veriyor. Bir an önce bunları aşmamızı, bir an önce kurultayın yapılmasını, tüzük kurultayın yapılacağını, bu tartışmadan artık partiyi uzaklaştırmanın gerektiğiyle ilgili açıklamalarda bulundu” değerlendirmesini yaptı.

‘Morali yüksek’

Toplantıya katılan CHP’liler, “Genel Başkan kendinden emin. Moralinin yüksek olduğunu, motivasyonunun yüksek olduğunu gördük” değerlendirmesini yaptı.

‘Önce sen kendini değiştir’

Toplantıya katılan başka partili ise Milliyet’e şu değerlendirmelerde bulundu:

“Değişim, gelişim diyor, önce sen kendini değiştir. Biz değişim gelişim diye ortaya dökülen insanların gerekli değişimi, gelişimi yapabileceklerine inanmıyoruz. Ekrem Bey’in belediye başkanlığıyla ilgili sıkıntımız yok. Ekrem Bey’in belediye başkanlığını başarılı buluyorum. Her yerde de savunuyorum. Ama değişim diye ortaya çıkanları özellikle Genel Başkan’ı tek taraflı suçlayıp da yani kendilerini bu işten tamamen muaf saymalarını tasvip etmiyoruz. Madem ki öyle o zaman tavır koyup görevlerinden istifa etselerdi zamanında.”

Antalya heyeti’ni kabul etti

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz ve kongrelerini tamamlayan Antalya’daki ilçe başkanlarını kabul etti. Genel merkezdeki görüşmeye ilişkin partiden fotoğraf ve görüntü paylaşılırken, herhangi bir açıklama yapılmadı. –ANKARA DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x